Maya Olszewska

Maya Olszewska

Blog Crowdfundingowy

Jak zaprojektować www dla organizacji pozarządowej?

Podczas setek godzin, które przepracowałam jako doradczyni europejskich organizacji pozarządowych zaobserwowałam, że jednym z największych wyzwań dla zespołów ngo jest stworzenie treści i zaprogramowanie nowej www. Projektując stronę musimy sobie odpowiedzieć na wiele pytań o własną komunikację i kierunek, w którym podążamy. Nasza wielozadaniowość, tak charakterystyczna dla zespołów fundacji i stowarzyszeń, nam tego nie ułatwia.

Tworzenie nowej www dla organizacji nie musi być koszmarem,
ale wyśmienitą okazją do zrobienia porządków.

Jak my to robimy? Krok pierwszy

Wspieramy klientów w procesie projektowania www poprzez kilka etapów. Na początku spotykam się z waszym zespołem i identyfikujemy, czemu ma służyć nowa strona. Przede wszystkim istotne jest zrozumienie, kto ma być odbiorcą treści. Inaczej projektujemy www, którego odbiorcami mają być przede wszystkim darczyńcy (stronę zbiórkową), a inaczej stronę wizytówkę organizacji.

Jak my to robimy? Krok drugi

Tworzymy mapę strony. Chcemy zidentyfikować, jakie treści mają powstać i po co, jak obszerna ma być www i jakie dodatkowe funkcje ma zawierać (przykładowo mechanizm do wpłat, czy zapis na newsletter).

Jak my to robimy? Krok trzeci

Wspieramy was w układaniu treści. Wy piszecie teksty, ale od początku tworzenia www w proces angażuje się grafik i specjalista od SEO. Chcemy, żeby wasza strona była przejrzysta i by pokazywała się w wyszukiwarkach.

Jeśli potrzebujecie jeszcze przed stworzeniem www odświeżyć identyfikację wizualną organizacji też możemy was w tym wesprzeć, o czym więcej piszę w tym tekście link.

Jeśli proces tego wymaga wspieram was w napisaniu kluczowych treści.
Ważne, by odejść od komunałów. Naszym odbiorcom mamy zakomunikować,
co naprawdę robimy. Unikamy sformułowań jak „zapobieganie wykluczeniu społecznemu”, a dążymy do opowiedzenia, że dzięki naszej fundacji „Zosia, Grzegorz i Maja mogą dojeżdżać na zajęcia pozalekcyjne, bo opłacamy autobus”.

Jak my to robimy? Krok czwarty

Tworzymy makietę strony głównej, czyli pokazujemy wam wizualny projekt tego, co będzie można zobaczyć jako pierwsze po wejściu na www. Prezentujemy ją waszemu zespołowi.

Jak my to robimy? Krok piąty

Uwzględniamy wasze uwagi do makiety strony i tworzymy projekty plansz dla całej www.

Jak my to robimy? Krok szósty

Programujemy stronę, czyli osadzamy treści tekstowe i wizualne w Internecie. 

Przykład www zbiórkowej: